See premaligni on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "pre",
"3": "maligni"
},
"expansion": "pre- + maligni",
"name": "pre"
}
],
"etymology_text": "pre- + maligni",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "premaligni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "premaligneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "premalignitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "premalignini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligninani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "premaligneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "premalignittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "premalignisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligninasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "premaligneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "premalignittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "premalignimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligninamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "premaligneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "premalignittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "premaligninne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligninne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligninne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligninanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "premaligneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "premalignittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "premaligninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligneissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligneistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligneillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligneiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligneillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligninaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligninansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligneinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "premaligniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "premaligneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "premaligneiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "premalignittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligneittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligneinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "premaligni",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "premalign",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms prefixed with pre-",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Pathology",
"orig": "fi:Pathology",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"premalignant"
],
"id": "en-premaligni-fi-adj-rTN5Jdnx",
"links": [
[
"pathology",
"pathology"
],
[
"premalignant",
"premalignant"
]
],
"raw_glosses": [
"(pathology) premalignant"
],
"topics": [
"medicine",
"pathology",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpreˌmɑliɡni/"
},
{
"ipa": "[ˈpre̞ˌmɑ̝liɡni]"
},
{
"rhymes": "-ɑliɡni"
}
],
"word": "premaligni"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "pre",
"3": "maligni"
},
"expansion": "pre- + maligni",
"name": "pre"
}
],
"etymology_text": "pre- + maligni",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "premaligni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "premaligneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "premalignitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "premalignini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligninani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "premaligneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "premalignittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "premalignisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligninasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "premaligneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "premalignittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "premalignimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligninamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "premaligneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "premalignittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "premaligninne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligninne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligninne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligninanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "premaligneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "premalignittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "premaligninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligneissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligneistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligneillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligneiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligneillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligninaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligninansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligneinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "premalignikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "premaligniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "premaligneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "premaligneiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "premalignittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premalignittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligneittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "premaligneineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "premaligneinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "premaligni",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "premalign",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms prefixed with pre-",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑliɡni",
"Rhymes:Finnish/ɑliɡni/4 syllables",
"fi-adj with no 1 or 2",
"fi:Pathology"
],
"glosses": [
"premalignant"
],
"links": [
[
"pathology",
"pathology"
],
[
"premalignant",
"premalignant"
]
],
"raw_glosses": [
"(pathology) premalignant"
],
"topics": [
"medicine",
"pathology",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpreˌmɑliɡni/"
},
{
"ipa": "[ˈpre̞ˌmɑ̝liɡni]"
},
{
"rhymes": "-ɑliɡni"
}
],
"word": "premaligni"
}
Download raw JSONL data for premaligni meaning in All languages combined (20.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.